stolik Migaloo home na wystawie głównej Biennale Sztuki w Wenecji
⊗
Venice design to główna międzynarodowa wystawa Biennale w Wenecji, która odbyła się w zabytkowych wnętrzach Palazzo Michiel, przy głównym kanale w samym centrum tego pięknego zabytkowego miasta.
Nominacje przyznawało Europejskie Centrum Kultury ( ECC) , które wraz z fundacją GAA jest od 2011 roku instytucją pełniącą funkcję kuratora wystawy. Tematem wystawy była : Siła Materii, Kosmos oraz Interakcja.
⊗
Wystawa gościła 60 projektantów z 30 różnych krajów. Mieli oni uwrażliwiać na świadomość konsumpcji, re modelować proces produkcji w kierunku cyrkularnych produktów.
W ten model doskonale wpisał się nasz stół . Migaloo home przedstawiło model stolika kawowego, jako przedmiotu ukazującego instalację zwracającą uwagę na kosmiczne śmiecie, które na zawsze już pozostaną na orbicie naszej planety. Za pomocą opracowanej przez Monikę Błaszkowską technologii, stół miał warstwę lewitujących płatków miedzi zanurzonych w żywicy, piękny elegancki fornir jedwabny nadawał całości dodatkowego trójmiaru oraz sprawiał wrażenie struktur utkanych przez fale radiowe. Całość w trosce o zmniejszenie śladu węglowego pod czas transportu została wykonana w na lekkiej sklejce – stolik ważył niecałe 3 kg- mimo swojej żywicznej powierzchni.
Migaloo home zostało dostrzeżone przez EUROPEJSKIE CENTRUM KULTURY jako innowacyjny produkt, technologia o nostalgicznej elegancji z twistem nowoczesności i surrealistycznej wizji metalicznych dekorów – symulujących lewitację kosmicznych śmieci. Monika Błaszkowska uczestniczyła w wernisażu wystawy z 5 artystycznymi obiektami, w tym ze stołem Migaloo home w maju 2018 roku, zwiedzający mogli w zabytkowym Palazzo Michael podziwiać wystawę do końca września. Była to prawdziwa uczta rzemiosła XXI wieku przesiąkniętego artyzmem i designem.
Migaloo home w momencie nominacji było początkujący start-upem, firmą o wielkich marzeniach, poszukujących swojej drogi, technologii wykraczającej daleko poza polskie podwórko,innowacyjne metody produkcji były dopiero w opracowaniu. Ten zaszczyt uznania przez ECC naszego stołu na wystawę główną Biennale Architektury i Sztuki, był kredytem zaufania dla nas wobec naszych produktów, które pod czas wystawy obejrzało ponad milion osób z całego świata. Monika Błaszkowska z polskiego architekta, otrzymała światowy awans na międzynarodowego designera, który opowiedział ważną dla świata historię swoim stolikiem kawowym.
Ten mebel po wystawie długo gościł w weneckich kamienicach i i wystawach towarzyszących – by po latach powrócić. Zdobi obecnie jeden z najważniejszych salonów w jego istnieniu, salon główny mieszkania swojej stworzycielki. Monika codziennie dzięki niemu przypomina sobie jak ważne są marzenia, oraz odwaga w ich realizacji, wsparcie ludzi i instytucji, którzy pomogli te marzenia realizować. Z anonimowej, niszowej produkcji, na światowy salon top designu, Migaloo home rozpoczęło dzięki tej wystawie swój wyścig o docenienie innowacyjnej, polskiej myśli kreatywnej na międzynarodowej arenie rynku sztuki i wyposażenia wnętrz.
Migaloo home na Biennale Sztuki w Wenecji